Aamukeskustelijoiden elokuvia

Adults in the Room
  • Costa-Gavras
  • 2h 7m
Barbara
  • Christian Petzold
  • 1h 45m
Charlatan
  • Agnieszka Holland
  • 1h 58m
Europa Europa
  • Agnieszka Holland
  • 1h 52m
Jäljet
  • Agnieszka Holland
  • 2h 8m
The Man Who Killed Don Quixote
  • Terry Gilliam
  • 2h 12m
Mehän rakastimme toisiamme niin paljon
  • Ettore Scola
  • 2h 4m
Musta Pekka
  • Miloš Forman
  • 1h 30m
Naked
  • Mike Leigh
  • 2h 6m
Palaa, palaa!
  • Miloš Forman
  • 1h 13m
Peterloo
  • Mike Leigh
  • 2h 34m
Phoenix
  • Christian Petzold
  • 1h 38m
Terassi
  • Ettore Scola
  • 2h 30m
Transit
  • Christian Petzold
  • 1h 41m
Vaaleaverikön rakkaus
  • Miloš Forman
  • 1h 21m
Varda, Agnèsin silmin – Yle Areena – 1 h 54 min

Uuden elokuvan helmiä

Adults in the Room
  • Costa-Gavras
  • 2h 7m
Beanpole
  • Kantemir Balagov
  • 2h 10m
Devil Between the Legs
  • Arturo Ripstein
  • 2h 27m
The Frenchman
  • Andrei Smirnov
  • 2h 8m
High Life
  • Claire Denis
  • 1h 53m
Hunajan maa – Yle Areena – 1 h 25 min
I Was, I Am, I Will Be
  • Ilker Çatak
  • 2h 0m
Immortal
  • Ksenia Okhapkina
  • 1h 1m
Invisible Life
  • Karim Aïnouz
  • 2h 19m
Martin Eden
  • Pietro Marcello
  • 2h 9m
Official Secrets
  • Gavin Hood
  • 1h 52m
Out in the Open
  • Benito Zambrano
  • 1h 43m
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection
  • Lemohang Jeremiah Mosese
  • 2h 0m
Tommaso
  • Abel Ferrara
  • 1h 55m
The Unknown Saint
  • Alaa Eddine Aljem
  • 1h 40m
The Warden
  • Nima Javidi
  • 1h 40m
Winter Flies
  • Olmo Omerzu
  • 1h 25m
Young Ahmed
  • Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
  • 1h 30m

Ilmastoelokuvat

Nainen sotajalalla
  • Benedikt Erlingsson
  • 1h 41m
Ilmastonmuutos ja elokuva 1
  • Talk Show
  • 44min
Beasts of the Southern Wild
  • Benh Zeitlin
  • 1h 33m
Ilmastonmuutos ja elokuva 2
  • Talk Show
  • 55min

Mykkä-, musiikki- ja karaoke-elokuvat

Moana with Sound
  • Robert J. Flaherty, Frances H. Flaherty, Monica Flaherty
  • 1h 38m
Marianne & Leonard: Sanoja rakkaudesta
  • Nick Broomfield
  • 1h 42m
Suomi Finland Sing-along
  • Karaoke
  • 1h 15m
Four White Shirts
  • Rolands Kalniņš
  • 1h 16m
Chavela
  • Catherine Gund, Daresha Kyi
  • 1h 30m

Mestariluokat ja erikoisesittelyt

Väärin! – Kokeellisia lyhytelokuvia korona-aikana
  • Avant-Garde
  • 1h 1m
Mestariluokka: Suomifilmin kadonneet aarteet
  • 4 films
Marona’s Fantastic Tale
  • Anca Damian
  • 1h 32m
The Painting
  • Jean-François Laguionie
  • 1h 16m
Birdies, Orphans and Fools
  • Juraj Jakubisko
  • 1h 18m
Celebration in the Botanical Garden
  • Elo Havetta
  • 1h 23m
A Pact with the Devil
  • Jozef Zachar
  • 1h 29m
The Sweet Time of Kalimagdora
  • Leopold Lahola
  • 1h 41m

Mestariluokka: Slovakialaiset helmet

Birdies, Orphans and Fools
  • Juraj Jakubisko
  • 1h 18m
Celebration in the Botanical Garden
  • Elo Havetta
  • 1h 23m
A Pact with the Devil
  • Jozef Zachar
  • 1h 29m
The Sweet Time of Kalimagdora
  • Leopold Lahola
  • 1h 41m

Mestariluokka: Animaatiot

Marona’s Fantastic Tale
  • Anca Damian
  • 1h 32m
The Painting
  • Jean-François Laguionie
  • 1h 16m

Sodankylä-hitit, ex-vieraat ja löydöt

Attenberg
  • Athina Rachel Tsangari
  • 1h 35m
Back to Stay
  • Milagros Mumenthaler
  • 1h 39m
Chavela
  • Catherine Gund, Daresha Kyi
  • 1h 30m
Four White Shirts
  • Rolands Kalniņš
  • 1h 16m
The Guitar Mongoloid
  • Ruben Östlund
  • 1h 25m
Involuntary
  • Ruben Östlund
  • 1h 38m
Nói albiino
  • Dagur Kári
  • 1h 30m
Oh Mercy!
  • Arnaud Desplechin
  • 1h 59m
Porto
  • Gabe Klinger
  • 1h 16m
System Crasher
  • Nora Fingscheidt
  • 1h 58m
Will It Snow for Christmas?
  • Sandrine Veysset
  • 1h 30m
The Wonders
  • Alice Rohrwacher
  • 1h 50m

Kotimaiset elokuvat

Suomi Finland Sing-along
  • Karaoke
  • 1h 15m
Uusia kotimaisia lyhytelokuvia
  • 5 films
Mestariluokka: Suomifilmin kadonneet aarteet
  • 4 films
Mies vailla menneisyyttä – Yle Areena – 1 h 32 min
Kauas pilvet karkaavat – Yle Areena – 1 h 30 min
Työ ja toimeentulo taiteen ja tapahtumien kentillä
  • Talk Show
  • 59min

Ensi-illat

Adults in the Room
  • Costa-Gavras
  • 2h 7m
Beanpole
  • Kantemir Balagov
  • 2h 10m
Charlatan
  • Agnieszka Holland
  • 1h 58m
Devil Between the Legs
  • Arturo Ripstein
  • 2h 27m
I Was, I Am, I Will Be
  • Ilker Çatak
  • 2h 0m
Martin Eden
  • Pietro Marcello
  • 2h 9m
Out in the Open
  • Benito Zambrano
  • 1h 43m
The Unknown Saint
  • Alaa Eddine Aljem
  • 1h 40m
The Warden
  • Nima Javidi
  • 1h 40m
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection
  • Lemohang Jeremiah Mosese
  • 2h 0m
Tommaso
  • Abel Ferrara
  • 1h 55m
Young Ahmed
  • Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
  • 1h 30m

Suomeksi tekstitetyt

Barbara
  • Christian Petzold
  • 1h 45m
Beasts of the Southern Wild
  • Benh Zeitlin
  • 1h 33m
High Life
  • Claire Denis
  • 1h 53m
Hunajan maa – Yle Areena – 1 h 25 min
Jäljet
  • Agnieszka Holland
  • 2h 8m
Kauas pilvet karkaavat – Yle Areena – 1 h 30 min
The Man Who Killed Don Quixote
  • Terry Gilliam
  • 2h 12m
Marianne & Leonard: Sanoja rakkaudesta
  • Nick Broomfield
  • 1h 42m
Mehän rakastimme toisiamme niin paljon
  • Ettore Scola
  • 2h 4m
Mies vailla menneisyyttä – Yle Areena – 1 h 32 min
Nainen sotajalalla
  • Benedikt Erlingsson
  • 1h 41m
Naked
  • Mike Leigh
  • 2h 6m
Official Secrets
  • Gavin Hood
  • 1h 52m
Peterloo
  • Mike Leigh
  • 2h 34m
Phoenix
  • Christian Petzold
  • 1h 38m
System Crasher
  • Nora Fingscheidt
  • 1h 58m
Terassi
  • Ettore Scola
  • 2h 30m
Transit
  • Christian Petzold
  • 1h 41m
Varda, Agnèsin silmin – Yle Areena – 1 h 54 min

Oheisohjelma

Leffaraati
  • Comedy, Talk Show
  • 1h 45m
Ilmastonmuutos ja elokuva 1
  • Talk Show
  • 44min
Ilmastonmuutos ja elokuva 2
  • Talk Show
  • 55min
Työ ja toimeentulo taiteen ja tapahtumien kentillä
  • Talk Show
  • 59min

Our Main Sponsors